Leczenie ortodontyczne w Drl-clinic - prosta droga do pięknego uśmiechu
- Szczegóły
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych u dorosłych, dzieci i młodzieży. Leczenie wad zgryzu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, wpływa również na proporcje twarzy i zdrowie całej jamy ustnej.
Zdarza się że wady zgryzu mają podłoże genetyczne, najczęściej jednak występują w wyniku pewnych nawyków i zaniedbań nabytych jeszcze w dzieciństwie. Współczesna stomatologia świetnie radzi sobie z większością najczęściej występujących wad zgryzu. Diastemy czy krzywo rosnące zęby? To żaden problem dla specjalistów z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic.
Działanie aparatu ortodontycznego polega na wywieraniu nacisku w celu przesunięcia się zębów w miejsce nakierowane przez lekarza ortodontę.
Przebieg leczenia ortodontycznego w Drl-clinic:
Pierwszym etapem do prostych zębów jest konsultacja ortodontyczna. Specjalista ortodonta na podstawie bezpośredniego badania pacjenta oraz zdjęcia rentgenowskiego, określa rodzaj wady i planuje przebieg leczenia.
Kolejną wizytą jest wizyta diagnostyczna – podczas której, zdecydowanemu na założenie aparatu pacjentowi, lekarz pobiera wyciski pod modele początkowe. Dzięki nim po zakończeniu leczenia zobaczysz w jak ogromnym stopniu, na korzyść, zmienił się Twój uśmiech.
Trzecia wizyta to założenie aparatu. Zwykle ortodonta zakłada najpierw górny, następnie dolny łuk aparatu, dzięki czemu mogący wystąpić początkowo dyskomfort jest mniej dotkliwy.
Kolejne wizyty to kontrole, odbywające się co około 5-6 tygodni. Są konieczne by aparat działał właściwie i w oczekiwany sposób wymuszał przesuwanie się zębów.
Rodzaje aparatów ortodontycznych:
Ruchome: Stosuje się je głównie u dzieci z uzębieniem mlecznym lub mieszanym. Koryguje przede wszystkim wady zgryzu oraz w pewnym stopniu prostuje zęby. Aparat dziecko nosi według zaleceń lekarza około 12-14 godzin na dobę.
Stałe: Aparaty stałe składają się z elementów takich jak: zamki, łuki, ligatury, pierścienie, które oddziaływując pośrednio lub bezpośrednio na zęby, prostują je.
Typy aparatów stałych:
Aparaty ligaturowe – aparaty cieszące się największa popularnością. Składają się z zamków, ligatur i oczywiście łuku ortodontycznego. Zamki przymocowuje się do zębów za pomocą specjalnego preparatu utwardzanego lampą. Zamki połączone są z łukiem ligaturami (cienkie, kolorowe gumki lub druciki). Łuk wywiera nacisk na zęby i powoduje ich powolne, stopniowe przemieszczanie się w kierunku wyznaczonym przez ortodontę. Możesz wybrać rodzaj zamków:
– Zamki metalowe – najpowszechniejsze.
– Zamki ceramiczne (porcelanowe) – estetyczne zamki w kolorze zbliżonym do koloru zęba:
– Zamki kryształowe (szafirowe)– całkowicie przeźroczyste zamki, praktycznie niewidoczne:
Rodzaj zamków ma znaczenie wyłącznie estetyczne, to jakie zamki wybierzesz nie wpływa na przebieg i długość leczenia.
Aparaty samoligaturujące – to aparaty nie posiadające ligatur – łuki są przytrzymywane w zamku za pomocą specjalnych klapek lub zatrzasków. Leczenie takimi aparatami zazwyczaj trwa krócej, zwłaszcza jak zęby wyjściowo są bardzo krzywe.
Aparaty niewidoczne
Aparaty lingwalne (językowe) – Aparat lingwalny mocowany jest od wewnętrznej strony zębów (od strony języka i podniebienia). Zamki wytwarzane są na zamówienie, indywidualnie dopasowane do zębów danego pacjenta. Takim aparatem ortodontycznym można wyleczyć każdą wadę, równie skutecznie jak aparatem wargowym (zewnętrznym). Dodatkowo czas leczenia będzie prawdopodobnie krótszy niż w zastosowaniu tradycyjnego aparatu. Aparat jest niewidoczny, nawet w szerokim uśmiechu, idealny dla osób wysoko ceniących estetykę, lub takich pacjentów, którzy ze względu na wykonywaną pracę, nie mogą nosić tradycyjnego aparatu stałego.
Niewidoczne aparaty nakładkowe Invisalign – aparat Invisalign to wykonywane indywidualnie do każdego pacjenta, przezroczyste nakładki, które można zastosować w przypadku wielu wad związanych z nieprawidłowościami zębowymi: stłoczeń, szparowatości, a także wad takich jak zgryz krzyżowy, przewieszony, głęboki. Pacjent po zakwalifikowaniu do leczenia i wykonaniu wycisków, otrzymuje zestaw nakładek na górne i dolne zęby, które nosi przez dwa tygodnie każdą. Zmiana nakładek wymusza przesuwanie się zębów w pożądanym kierunku, milimetr po milimetrze. W czasie leczenia konieczne są regularne kontrole w Gabinecie Drl-clinic, dzięki którym lekarz ortodonta będzie mógł stale monitorować przemieszczanie Twoich zębów. Czas trwania leczenia aparatami Invisalign jest indywidualny dla każdego pacjenta i zostaje określony na podstawie modeli zębów pacjenta oraz badania. Ta metoda leczenia ma pewną przewagę nad leczeniem tradycyjnymi aparatami: nakładki są bez porównania wygodniejsze niż zamki aparatu, dużo łatwiej utrzymać je w czystości, nie przeszkadzają w jedzeniu ponieważ podczas posiłków należy je wyjąć z jamy ustnej, leczenie trwa średnio 9-18 miesięcy w zależności od wady.
Higiena jamy ustnej przy stosowaniu aparatów ortodontycznych
Dokładna higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Zamki aparatu sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmowych i płytki nazębnej w trudno dostępnych miejscach. Nieusuwanie ich może prowadzić do odwapnień a w następstwie do próchnicy zębów. Niezależnie od stosowanego aparatu, myj zęby po każdym posiłku używając szczoteczki odpowiedniej do aparatów ortodontycznych, stosuj nici i szczoteczki międzyzębowe.
Aparaty retencyjne
Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, lekarz zwykle zaleca pacjentowi stosowanie ruchomego aparatu retencyjnego oraz naklejenie stałego aparatu retencyjnego, od wewnętrznej strony zębów. Aparaty te mają za zadanie utrzymać uzyskane położenie zębów i zapobiec ponownemu rozsuwaniu, czy krzywieniu. By zęby pozostały na swoim miejscu po zdjęciu aparatu wciąż konieczne są wizyty kontrolne, jednak odbywają się z dużo mniejszą częstotliwością niż podczas leczenia aparatem prostującym zęby.