Cyfrowe projektowanie uśmiechu - Digital Smile Design (DSD)
Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu ( z ang. Digital Smile Design- DSD) to współczesna metoda planowania leczenia protetycznego. Umożliwia ona zaplanowanie nowego uśmiechu przed rozpoczęciem nieodwracalnego, inwazyjnego leczenia odtwórczego. Podczas tej koncepcji leczenia to pacjent jest współtwórcą własnej metamorfozy, planując swój nowy uśmiech wraz z lekarzem w oprogramowaniu komputerowym.
Metoda ta ułatwia komunikacje na lini pacjent-lekarz oraz lekarz-technik dentystyczny. Dzięki tej komunikacji pacjent otrzymuje wymarzony, nowy uśmiech zgodnie z tym co zostało zaplanowane i zaakceptowane jeszcze przed leczeniem.
Jak to działa?
I wizyta:
- rozmowa z pacjentem na temat oczekiwań oraz poznanie indywidualnego wyobrażenia pięknego uśmiechu (dzięki temu lekarz otrzymuje od pacjenta indywidualne informacje do planowania)
- badanie kliniczne i diagnostyka radiologiczna w celu oceny aktualnego uzębienia
- wykonanie sesji fotograficznej w studio
II wizyta:
- prezentacja wstępnego projektu przygotowanego przez lekarza oraz ostateczna praca wraz z pacjentem nad projektem (indywidualne zmiany w projekcie zgodnie z sugestiami pacjenta)
- po akceptacji projektu cyfrowego następuje rejestracja pozycji zębów za pomocą metod cyfrowych (skanowanie cyfrowe) lub analogowych (wyciski protetyczne)
III wizyta
- prezentacja wewnątrzustnej wizualizacji zaplanowanego uśmiechu, który tymczasowo został wykonany na własnych zębach bez ich uszkodzenia- wykorzystywany jest szablon silikonowy oraz materiał tymczasowy w indywidualnie dobranym kolorze
- wykonanie ponownej sesji fotograficznej w celu oceny sytuacji „przed” i „po”
- analiza estetyczno-funkcjonalna nowo zaplanowanego uśmiechu już nie w obrazie cyfrowym, lecz w rzeczywistości
- w przypadku koniecznych poprawek projekt ponownie wysyłany zostaje do technika i na kolejnej wizycie następuje ponowna prezentacja
Po pełnej akceptacji projektu przystępujemy do leczenia odtwórczego polegającego na przygotowaniu zębów i wykonaniu zaplanowanej pracy, która jest kopią projektu wspólnie stworzonego przez pacjenta, lekarza i technika.