Paradontoza- jak powstaje i jak ją leczyć?
- Szczegóły
Szacuje się, że parodontoza dotyka około siedemdziesiąt procent ludności Polski. Choroba atakuje najczęściej po czterdziestym roku życia. Obok próchnicy zębów, paradontoza to najpowszechniejsze schorzenie stomatologiczne. Nieleczona lub nieodpowiednio leczona paradontoza może prowadzić do utraty nawet wszystkich zębów.
Czym dokładnie jest paradontoza?
Paradontoza to przewlekłe zapalenie tkanek przyzębia (zespół tkanek otaczających i unieruchamiających ząb), prowadzące do utraty stabilizacji zębów, a w skrajnych przypadkach do ich utraty. Jest jedną z najczęstszych chorób stomatologicznych.
Przeważnie przyczyną paradontozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nieusuwana płytka nazębna już po kilkudziesięciu godzinach twardnieje, zamieniając się w kamień nazębny. Kamień osadza się coraz bliżej korzenia, powodując ból i obrzmienie dziąsła. Dziąsło zaczyna się obniżać. Jeśli kamień nie zostaje usunięty, rozpoczyna się proces niszczenia ozębnej wraz z więzadłami przyzębnymi i kością wyrostka zębodołowego. Skutkiem tego procesu jest utrata stabilności zębów i ich coraz większa ruchomość.
Objawy paradontozy:
Pierwsza faza choroby często pozostaje niezauważona ponieważ objawy takie jak krwawienie z dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust nie są z początku nasilone. Najczęściej pacjent zauważa, że coś złego się dzieje, gdy choroba zdąży się rozwinąć – wtedy zauważalne są symptomy choroby takie jak:
• obrzmienie i krwawienie dziąseł (samoistne lub podczas szczotkowania),
• obniżenie szyjek zębowych i związana z tym nadwrażliwość na zimno lub ciepło,
• mocno czerwone zabarwienie dziąseł,
• przykry zapach z ust,
• ruchomość zębów,
• przemieszczenia zębów,
• w zaawansowanej fazie choroby może pojawić się również ropna wydzielina.
Leczenie paradontozy
Im wcześniej paradontoza zostanie wykryta, tym większa szansa, że rozwój choroby uda się zatrzymać. Walcząc z paradontozą pacjenta, koncentrujemy się na trzech krokach:
1) Usunąć przyczynę choroby (na przykład regularnie oczyszczać zęby podczas zabiegu higienizacji),
2) Skorygować skutki choroby (leczenie chirurgiczne),
3) Utrzymać efekty leczenia.
W pierwszym etapie leczenia ważne jest usunięcie wszystkich przyczyn choroby. Zabieg higienizacji powinien być powtórzony dwa lub trzy razy. Często oprócz tradycyjnej higienizacji pacjent potrzebuje skalingu głębokiego – zabieg polega na ręcznym usuwaniu kamienia poddziąsłowego oraz polerowaniu korzenia zęba. Dzięki temu zabiegowi skażone powierzchnie zostaną usunięte a dziąsło może się zregenerować. Jeśli pacjent nosi uzupełnienia protetyczne, należy sprawdzić, czy są one szczelne i prawidłowo założone – jeśli nie, konieczna jest wymiana. Przyczyną paradontozy lub czynnikiem nasilającym jej przebieg mogą być również złe warunki zgryzowe, które należy skorygować.
Jeśli paradontoza zdążyła już pozostawić ślady na naszym uśmiechu, konieczna jest interwencja chirurga który zregeneruje zniszczone struktury przyzębia – możliwe jest korygowanie obniżonych szyjek zębowych lub przeszczep dziąsła. By zachować efekty leczenia, konieczne są wizyty kontrolne oraz cykliczne higienizacje. Zdarza się, że lekarz prowadzący leczenie paradontozy wprowadza zabiegi laseroterapii oraz leczenie farmakologiczne.
Czy paradontozie można zapobiec?
Paradontoza jest poważną chorobą przyzębia. Dużo łatwiej jest jej zapobiegać niż leczyć. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna – mycie zębów conajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku, stosowanie nitki dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – to podstawa. By zadbać w pełni o zęby i przyzębie conajmniej co pół roku pacjent powinien poddawać się profesjonalnemu zabiegowi higienizacji i przeglądowi uzębienia.
Nie każdy w równym stopniu jest narażony na paradontozę. Duże znaczenie mają czynniki genetyczne, wiek oraz sposób życia: paradontozie sprzyja palenie tytoniu i niewłaściwa dieta. Również niektóre choroby (np. cukrzyca) mogą sprzyjać rozwojowi paradontozy. Co możesz zrobić by jak najbardziej ograniczyć ryzyko zachorowania na paradodontozę?
• Dbaj o higienę jamy ustnej,
• Stosuj nici dentystyczne lub irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych,
• Raz na pół roku udaj się do stomatologa na przegląd i higienistki na profesjonalne oczyszczanie zębów,
• Ogranicz palenie papierosów do minimum,
• Dbaj o dietę: unikaj słodyczy oraz dużej ilości tłuszczy zwierzęcych, jedz dużo produktów bogatych w białko, wapń i witaminy: warzywa, nabiał i ryby,
• W przypadku gdy masz już zdiagnozowaną paradontozę unikaj bardzo twardych pokarmów by dodatkowo nie podrażniać dziąseł,
• Nie ignoruj niepokojących sygnałów jakie wysyła ci Twoje ciało.