Proteza czy implant - która metoda uzupełniania brakującego zęba jest bardziej efektywna?
- Szczegóły
Współczesna stomatologia oferuje szeroki wybór metod uzupełniania brakujących zębów. Do najpopularniejszych z nich należą protezy oraz implanty. Czym charakteryzują się te rodzaje uzupełnień i które z nich jest bardziej efektywne?
Dla kogo proteza?
Protezy to tak zwane sztuczne zęby. Wykonuje się je z metali lub ich stopów, tworzyw sztucznych oraz ceramiki. Wyróżnia się protezy stałe, mocowane są do elementów kostnych wyrostka zębodołowego lub zębów własnych Pacjenta, oraz protezy ruchome, które użytkująca je osoba może samodzielnie wkładać i wyjmować.
Protezy są najtańszym sposobem uzupełniania braków zębowych. Raz na pięć lat można uzyskać refundację protezy akrylowej z NFZ. Dzięki temu protezy są dobrym wyborem w przypadku dużych braków uzębieniu lub całkowitego bezzębia – koszt wykonania kilkunastu lub więcej implantów byłby bardzo wysoki. Jeśli interesuje Cię protetyka stomatologiczna w Krakowie, zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki – zapoznamy się z Twoim problemem i zaproponujemy jego najlepsze rozwiązanie.
Dla kogo implanty?
Implanty to metalowe śruby, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy w miejscu, gdzie powstał ubytek. Zastępują one korzeń brakującego zęba. Implanty wykonuje się najczęściej z tytanu, który jest materiałem obojętnym dla organizmu człowieka. Na implantach można zamocować korony lub mosty. Ponadto mogą one stanowić element stabilizujący protezę.
Implanty są najlepszą metodą uzupełniania brakującego uzębienia. Są bardzo wytrzymałe i do złudzenia przypominają naturalne zęby Pacjenta. Zapobiegają zanikowi kości, przemieszczaniu się zębów i zmianom rysów twarzy. Choć koszt wykonania implantów jest wyższy niż w przypadku protezy, zwykle jest to inwestycja na całe życie. W naszej klinice oferujemy zabieg wszczepienia implantów w jeden dzień. To idealny wybór dla Pacjentów, którzy chcą szybko odzyskać piękny uśmiech.