Z jakimi wadami zgryzu mamy najczęściej do czynienia? Oto ich przegląd...
- Szczegóły
Najczęstsze wady zgryzu
Wady zgryzu o różnym natężeniu mogą dotyczyć nawet 60% populacji. Mimo rosnącej świadomości, wiele osób lekceważy ten problem mylnie zakładając, że jest to tylko defekt kosmetyczny. Tymczasem, ze względu skomplikowaną budowę narządu żucia może okazać się, że nieleczona wada zgryzu negatywnie odbije się na zdrowiu całego organizmu.
Czym jest wada zgryzu?
Wady zgryzu to wszelkie dysfunkcje zębów i ich położenia oraz nieprawidłowa budowa szczęk, która powoduje zaburzenia czynnościowe jamy ustnej. Wady zgryzu wpływają negatywnie na estetykę twarzy, a także mogą być powodem problemów z oddychaniem, mówieniem lub jedzeniem.
Prawidłowy zgryz powinien wyróżniać się między innymi następującymi cechami:
Przy zaciśniętych szczękach siekacze górne powinny pokrywać 1/3 powierzchni siekaczy dolnych. Boczne zęby powinny zachodzić na powierzchnie guzkowe zębów dolnych od strony policzkowej. Każdy ząb powinien mieć dwóch antagonistów czyli dwa zęby z którymi się styka. Wyjątkiem od reguły jest dolny siekacz centralny i trzeci trzonowiec górny, który przy zdrowym zgryzie nie posiada zęba przeciwstawnego.
Przyczyny powstawania wad zgryzu mogą być wrodzone, spowodowane czynnikami genetycznymi (warunkującymi wielkość zębów, budowę i ułożenie szczęk) lub nabyte, zwykle przez złe nawyki w dzieciństwie i wczesnej młodości. Pierwsze objawy wad zgryzu uwidaczniają się w pierwszych latach życia.
Wady zgryzu diagnozuje się w odniesieniu do trzech płaszczyzn. Wyróżniamy:
Wady poprzeczne – są to zaburzenia we wzroście na szerokość, rozpatrywane są w stosunku do płaszczyzny środkowej ciała (zwężenia szczęk, rzadziej ich poszerzenia, zgryzy krzyżowe i przewieszone)
Wady przednio- tylne – Zaburzenia we wzroście na długość. Rozpatruje się je w stosunku do płaszczyzny oczodołowej przez tzw. punkt Orbitale, prostopadłej do płaszczyzny poziomej. Punkt Orbitale znajduje się w miejscu przecięcia się linii opuszczonych ze środka źrenic z dolnymi brzegami oczodołów (tyłozgryzy i przodozgryzy)
Wady pionowe – są to zaburzenia we wzroście na wysokość, rozważamy je w stosunku do płaszczyzny poziomej (zgryz otwarty i zgryz głęboki)
Płaszczyzny przestrzenne twarzy
Kiedy zgłosić się do ortodonty?
Jeśli zauważasz u siebie chociażby jeden z poniższych objawów, warto udać się do specjalisty, który wykluczy wady zgryzu lub zakwalifikuje cię do leczenia ortodontycznego.
Objawy wad zgryzu:
– stłoczenie, przechylenie zębów
– asymetria twarzy
– cofnięta żuchwa (tzw. „ptasi profil”) lub nadmiernie wysunięta do przodu
– kruszenie się zębów, ścieranie powierzchni żujących
– wady wymowy
– zgrzytanie zębami
– postępujące obniżenie linii dziąseł
– wady zgryzu mogą pojawić się w konsekwencji przedwczesnej/wczesnej utraty mlecznych zębów w wyniku próchnicy lub wypadku a także wieku późniejszym na skutek utraty zębów stałych lub ich patologicznego starcia
Wśród najczęstszych wad zgryzu diagnozowanych w gabinetach ortodontycznych wyróżniamy:
- Tyłozgryz – najpowszechniejsza wada zgryzu. Może być całkowity lub częściowy. Objawia się tym że dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego. Jest to dobrze widoczne w profilu – broda jest wyraźnie cofnięta a kąciki ust często są opadnięte:
- Przodozgryz – charakteryzuje się wysunięciem dolnych zębów przed zęby górne. Żuchwa i broda są wysunięte, twarz wydłużona:
- Tyłożuchwie – charakteryzuje się cofnięciem lub niedorozwojem żuchwy, broda jest cofnięta:
- Przodożuchwie – wysunięcie żuchwy lub jej nadmierny rozrost:
- Zgryz otwarty – mówimy o nim gdy łuk zębowy górny kontaktuje tylko częściowo lub wcale z dolnym. Szczęka jest niedorozwinięta, twarz wydłużona, podniebienie przybiera kształt kopuły ( tzw. gotyckie podniebienie). Wada utrudnia prawidłową wymowę spółgłosek takich jak d, s, z, dz, c. Może powodować także osłabienie napięcia mięśni warg, mięśni żujących i mięśni języka:
- Zgryz głęboki – przy zgryzie głębokim zęby górne zachodzą na dolne zbyt głęboko, zakrywają więcej niż 2/3 ich wysokości. Dolny odcinek twarzy jest często skrócony. Wada ta może powodować ścieranie się zębów siecznych, może prowadzić do rozchwiania zębów i problemów z dziąsłami, a także ze stawami skroniowo żuchwowymi:
- Zgryz krzyżowy – Zęby dolne nachodzą na zęby górne w całym łuku lub częściej tylko w pewnych odcinkach. Mogą być widoczne zaburzone rysy twarzy:
- Boczne przemieszczenie żuchwy – prawo lub lewostronne, objawia się przesunięciem wargi dolnej lub brody:
- Zgryz przewieszony – zęby boczne górne zachodzą swoimi powierzchniami podniebiennymi na powierzchnie policzkowe zębów dolnych. Szczęka jest nadmiernie rozszerzona i/lub żuchwa zwężona, może być zauważalna dysproporcja w szerokości górnej i dolnej części twarzy:
Wśród nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej bardzo częste są także tzw. wady zębowe, które mogą, choć nie muszą współwystępować z wadami zgryzu. Najczęściej są to stłoczenia zębów lub ich odseparowanie, powszechnie znane jako diastemy.
Obecnie dzięki rozwojowi ortodoncji wady zgryzu można leczyć u pacjentów w każdym wieku, jednak warto pamiętać, że wady wykryte w dzieciństwie są dużo łatwiejsze do wyleczenia. Wiek przedszkolny jest odpowiedni, by udać się z dzieckiem do specjalisty, który skontroluje rozwój narządu żucia. Masz nieprawidłowy zgryz? Wydaje Ci się, że Twoje dziecko ma krzywe zęby? Przyjdź na konsultację do Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic - nasi doświadczeni specjaliści zajmą się Tobą lub Twoim dzieckiem... Zapraszamy!